Vítejte u Čmoudíku

O nás

Provozní řád klubovny

Kdo jsme ?
Jsme Turistický oddíl mládeže "Čmoudík" (TOM) organizovaný v Klubu českých turistů a v Asociaci TOM (A-TOM) pod registračním číslem 9901. Ústředí Asociace TOM sídlí v Roztokách u Prahy, Palackého 325, PSČ 252 63. V ČR máme téměř 10.000 členů organizovaných v cca 250 oddílech. Zhruba polovina oddílů TOM je zároveň organizována na bázi dobrovolnosti v KČT (Klub českých turistů, Revoluční 1056/8, 110 05 Praha 1), náš oddíl konkrétně v oblasti Moravskoslezské, a to v odboru 113617 "Slezský Tomík". Náš odbor KČT je největší v republice, Tomíci v Moravskoslezském kraji jsou nejpočetnější a nejaktivnější v celé ČR.

Naše klubovna a zároveň oficiální adresa?
Asociace TOM ČR,
TOM 9901 ČMOUDÍK
Svornosti 3211/29a
700 30 Ostrava - Zábřeh

Právní forma: Pobočný spolek
Spisová značka výpisu ze spolkového rejstříku: L 41336 vedená u Městského soudu v Praze
IČ 68308868, nejsme plátci DPH
Běžný účet: FIO banka
2401611856/2010
IBAN CZ6920100000002401611856


Adresa letního tábora?
Jméno táborníka
Letní stanový tábor TOM ČMOUDÍK Ostrava
Podleský šifrák - Mokřina
747 87 Budišov nad Budišovkou - Podlesí

Jak dlouho tu jsme a kolik nás je?
Náš oddíl oficiálně existuje 30 let (v roce 2020), z toho téměř 28 let pod křídly Asociace TOM, ale starší vedoucí již před tím působili v jiných ostravských oddílech (TOM Bobři, Osmačtyřicítka). Každoročně máme registrováno okolo 70-90 členů, takže mezi cca 25 oddíly TOM v Ostravě patříme k těm středně velkým. Členové pocházejí převážně z obvodu Ostrava -Jih, ale jsou i takoví, kteří pravidelně s námi jezdí na akce, tábory a výpravy (Bohumín, Vratimov, Petřvald, Rychvald, Šenov, Orlová, Havířov, Pstruží, Frýdlant nad Ostravicí, Ostrava - Poruba, Fifejdy…). Oddílové narozeniny slavíme vždy 15. října, první oddílová akce totiž proběhla u dnes již neexistující loděnice u Odry v Ostravě - Výškovicích 15.10.1990.

Jak dlouho tu jsme a kolik nás je?
Náš oddíl oficiálně existuje 34 let (v roce 2024), z toho téměř 32 let pod křídly Asociace TOM, ale starší vedoucí již před tím působili v jiných ostravských oddílech (TOM Bobři, Osmačtyřicítka). Každoročně máme registrováno okolo 70 členů, takže mezi cca 20 oddíly TOM v Ostravě patříme k těm středně velkým. Členové pocházejí převážně z obvodu Ostrava - Jih, ale jsou i takoví, kteří pravidelně s námi jezdí na akce, tábory a výpravy (Bohumín, Vratimov, Petřvald, Rychvald, Šenov, Orlová, Havířov, Pstruží, Frýdlant nad Ostravicí, Ostrava - Poruba, Fifejdy…). Oddílové narozeniny slavíme vždy 15. října, první oddílová akce totiž proběhla u dnes již neexistující loděnice u Odry v Ostravě - Výškovicích 15.10.1990.

Kdo jsou naši vedoucí?
Všichni hlavní vedoucí mají kvalifikaci (uznávanou Ministerstvem školství) opravňující k vedení oddílu a tábora. Několik vedoucích má VŠ vzdělání, z toho mnozí jsou pedagogové a to i středoškolští. Hospodářka má zároveň zdravotní kurs, se zdravotním dozorem pomáhají i další vedoucí nebo maminky, pracující jako zdravotní sestřičky. Prakticky všichni vedoucí vypomáhají zdarma a ve svém volném čase, ať už docházejí pravidelně nebo jenom občas. Všichni prošli oddílem od mládí a tudíž mají odpovídající zkušenosti. Hlavní vedoucí je Ing. Rostislav Kašovský (tel 736 754 102), zástupci jsou Mgr. Alena Kašovská (zároveň hospodářka a zdravotnice) a Ing. Martin Kašovský. Tito tři jsou statutáři oddílu. Kontakty na další vedoucí najdete na webu v "Kontaktech".

Kde se scházíme?
(Příběh naší klubovny)


Náš oddíl se schází převážně v klubovnách na ul. Svornosti 3211/29a v Ostravě - Zábřehu (tram č. 11), kousek od konečné Bělský les. Budovu obýváme se skautským střediskem "Modrý Šíp" a máme ji přesně napůl. Náš samostatný vchod je z levé strany, od kina Luna. Zde se konají družinové schůzky (úterý, obvykle v 16:30-18:15 hod) a další akce. Družiny máme smíšené, kluci i holky, mladší i starší společně. V pondělky (říjen až květen) máme pravidelně tělocvičny, většinou na ZŠ Chrjukinova (16:30-18:00 hod). Dále členy pro různé soutěže a hry rozdělujeme na plavčíky (cca 3.-5. třída), námořníky (6.-8., příp. 9. třída) a kadety (nejstarší). Je-li pěkně, máme program na protilehlé louce, na hřištích ve dvorech domů, u Odry nebo v Bělském lese. Ostatní dny, víkendy, svátky a prázdniny trávíme na místech obvykle mimo město. Vždy uvítáme i neregistrované příchozí a pro ně organizujeme i mnohé naše akce. Občas zveme na naše akce i akční rodiče (turistika, splouvání řek, střelecké soutěže apod.)

Máte-li e-mail adresu a chcete -li být pravidelně informováni o našich akcích, dejte nám vědět. Naše adresa je cmoudik@cmoudik.cz, případně karo.sro@seznam.cz a internetové webové stránky máme www.cmoudik.cz Informace o celém spolku naleznete nawww.a-tom.cz a www.kct.cz. Rádi Vám naši činnost ukážeme v naší klubovně nebo v mnoha kronikách a dalších dokumentech (DVD, VHS…). Na akce (kromě pravidelných tělocvičen a schůzek) se přihlašujeme včas vždy u konkrétní akce na první stránce webu.
                             
                             
                             Přidejte se na oddílový WhatsApp !!! Kdo máte mobil…. INFO pro naše členy a rodiče. Proč?
  • Mladí členové mnohdy nemají e-mail (ale když si ho pořídíte a budete ho využívat, oddíl Vám rád bude posílat informace i tam), nedívají se na oddílový web… ale téměř každý civí spoustu času do své mobilní krabičky (bohužel… :( )…

  • Občas potřebujeme poslat rychlé a aktuální zprávy o akcích, změnách, příjezdech, odjezdech, schůzkách… K tomu je tato rychlá mobilní aplikace ideální.

  • Nechceme, aby se tato oddílová síť stala nějakou velkou nepřetržitou žvanírnou, ale občas je potřeba někoho i pochválit nebo pokárat… Vůbec se nebráníme, pokud všem ostatním přes WhatsApp pošlete pozdrav nebo pár snímků i ze své soukromé nebo rodinné turistické výpravy za poznáním, jsme přeci turistický a cestovatelský oddíl!

  • Za ty nejmladší může být přihlášen klidně i rodič, případně rodič může komunikaci kontrolovat, nechceme si posílat nic sprostého nebo nevhodného. Nemusíte samozřejmě komunikovat v čase svých povinností (během vyučování) anebo pozdě večer, to pouze kdyby se stalo něco mimořádného.

  • Přes tuto aplikaci se také můžete omlouvat z akcí. Například když nemůžete přijít z nějakých důvodů na schůzku, uvítáme od Vás zprávu a můžeme upravit/připravit program "na míru". Není nic horšího, než si poctivě chystat program pro určitý počet lidí a oni bez omluvy nepřijdou… :( Každý si to může zkusit. :)

  • A oddíl samozřejmě přivítá zdařilé fotografie z našich akcí!Jaká je naše činnost?
Naše činnost je velice bohatá. Provádíme turistiku, VHT (vysokohorskou turistiku a ferraty), táboření, uzlujeme, lasujeme, šifrujeme, hrajeme různé netradiční hry a soutěže (softbal, indiánská házená, boj u kůlu, lakros, ringo, discgolf…), během školního roku chodíme do tělocvičny, jezdíme na lyžích a běžkách, v létě jezdíme pod stany, na cyklovýpravy, na lodě - vodácké výpravy… Jezdíme na chaloupky a základny naší Asociace TOM a chaty KČT po celé ČR. Občas a rádi vyrážíme i do zahraničí (poznávací zájezdy, srazy turistů, Euroranda, mezinárodní tábory a srazy). Máme rádi samozřejmě i tradiční sporty jako stolní tenis, střelbu, lukostřelbu, disc golf, fotbal nebo florbal. Rádi zpíváme, nejvíce s kytarou. Účastníme se srazů, závodů a Olympiád TOM pořádaných spřátelenými oddíly, Radou dětí a mládeže Moravskoslezského kraje i naším ústředím. V klubovně máme knihovnu, včetně audio a videokazet z našich akcí. Diplomy za hry a soutěže děláme z aktuálních fotografií z akcí a jsme rádi, pokud si členové vedou deník (Can cák). Akce natočené videokamerou nahráváme na DVD nebo flash disky domů i dalším zájemcům. Všechny naše akce bodujeme a hodnotíme jak měsíčně, tak celoročně. Vyvrcholením je vždy letní stanový tábor a to vždy v červenci na začátku prázdnin. Obvykle jezdíme do Budišova nad Budišovkou - Podlesí (okraj Vojenského prostoru Libavá). Tábor není možné zkracovat, zásadně bereme členy na celou dobu! Na tábor musí mít každý člen kolo! Snažíme se být oddíl nekuřácký a aktivně se snažíme působit proti negativním jevům mezi mládeží!

Kolik naše činnost stojí?
Každá naše akce stojí pochopitelně jinou částku, kterou vždy před akcí dáme na vědomí. Vybavovat materiálem se snažíme na základě podaných grantů a projektů a nikoliv na účet našich dětí. Pravidelně vybíráme celoroční příspěvek (obvykle v prosinci až lednu), který činí obvykle 500,-- až 700,-- Kč (dle věkových kategorií, stav rok 2024), přičemž každý obdrží aktuální průkazku KČT, která už může být i elektronická do mobilu. Takto registrovaní členové mají např. zdarma tělocvičny, o několik set korun levnější tábor, chalupy a objekty KČT a další slevy (SPHERE CARD), takže částka se určitě navrátí. Letní tábor (cca 18 dní) v roce 2024 předpokládáme, že bude stát 4.700,-- Kč pro registrované členy (5.200,-- pro neregistrované) a platí se vždy v květnu a červnu před prázdninami. Přihlášky na tábor rozdáváme od března - dubna, rozesíláme je mejlem. Doregistraci dalších členů provádíme nárazově, například v rámci letního tábora.

K čemu se hlásíme a co je naším cílem?
Jsme dobrovolným zájmovým sdružením dětí, mladých lidí a vedoucích. Zabýváme se naplňováním volného času a výchovou svých členů. Hlásíme se k myšlence občanské společnosti a podporujeme vlastenectví, úctu k demokratickým tradicím našeho státu. Hlásíme se k Úmluvě o právech dítěte a k Listině práv a svobod. Spolupracujeme s partnerskými občanskými sdruženími, zejména s organizacemi dětí a mládeže v České republice a v zahraničí. Svou činnost rozvíjíme na poli turistiky, tábornictví, sportovních, kulturních, výchovných, sociálních a charitativních aktivit.

Jak se do našeho oddílu přihlásit? V kolika letech? Chcete jet s námi na tábor?
Prostě přijďte na některou naši akci, kterou lehce zjistíte na první stránce našeho webu anebo v kalendáříku, ať již sami nebo s kamarádem či kamarádkou. Případně nám předem napište a poraďte se, která akce bude napoprvé nejvhodnější. Pokud budete do oddílu docházet, je nutno vyplnit "Přihlášku do oddílu" , kde uvedete základní iniciály a vyslovíte souhlas s mnohými skutečnostmi včetně GDPR… Přihlášku je možno si stáhnout z první stránky webu anebo ji obdržíte na schůzce v klubovně. V ní vyplníte základní iniciály, adresu, telefony - i na rodiče, datum narození - a to třeba mejlíkem. Upozorňujeme, že činnost našeho oddílu a tábora vyžaduje určitou kázeň a organizaci, ať již na stanové výpravě nebo při jízdě na kole nebo při splouvání řeky. Na táboře je vhodné, pokud se táborník o sebe umí postarat po stránce hygienické a úklidu ve stanu, umí jezdit na kole, neteskní hned druhý den po rodičích, zvládne noční hlídku a nehraje si s mobilními telefony nebo jinou elektronikou. Na táboře pořád něco děláme, sportujeme, hrajeme turnaje, šifrujeme, uzlujeme, běháme, skáčeme, plavíme se… Jídlo máme chutné a pestré, ale pokud je někdo vybíravý či rozmazlený, nebude to s námi mít jednoduché. :) Určitě nechceme, aby děti místo normálního jídla do sebe cpali hromady chipsů a sladkostí z nevyčerpatelných zásob, které jim poskytli rodiče. :( Upozorňujeme, že nováčci jsou na svém prvním táboře pokřtěni, což je tradiční a dlouholetý oddílový zvyk, ale určitě to není životu nebezpečný akt :) . Ideální věk pro vstup do oddílu je 3.-4. třída ZŠ , ale jsou výjimky a šikovné děti i mladší, pokud umí číst a psát (nutné pro soutěže, hry, šifry…) a umí se o sebe v základních lidských činnostech postarat (převlékání, hygiena, stravovací návyky, zavázat si boty…), sbalí si a unese batoh…Červen

Po Ut St Ct Pa So Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
>
AdministrátorTOPlist
  
© 2007 - 2010 Design by  Jan Dudek - Sněhur